Pielęgnacja

Alkohol w kosmetykach – jakich należy unikać?

Alkohole w składach kosmetyków - jakich należy unikać?

Zdarza się, że jak widzimy w składzie produktu „alcohol” to rezygnujemy i szukamy innego. Uważa się, że ma on negatywny wpływ na skórę i włosy. A nie zawsze tak jest, bo służą one także jako konserwanty czy emulgatory. W dzisiejszym wpisie znajdziesz podział na alkohole z pozytywnym i negatywnym wpływem na skórę. Jeśli ten temat Cię interesuje, to zachęcam do czytania dalej.

Alkohol w kosmetyce – podział

Alkohole dzielimy na te o pozytywnym i negatywnym działaniu na skórę.

Pozytywne działanie na skórę wykazują alkohole tłuszczowe: Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Stearyl Alcohol, Decyl Alcohol, Mirystyl Alcohol, Palm Alcohol, Lauryl Alcohol, Oleyl Alcohol, Isostearyl Alcohol. Mają one działanie zmiękczające i natłuszczające skórę. Pozytywnie wpływają też na włosy, bo zapobiegają ich wysuszeniu. Jednak niektóre z nich (Lauryl Alcohol, Oleyl Alcohol, Isostearyl Alcohol), mogą mieć właściwości komedogenne, dlatego osobom z cerą tłustą i trądzikową zaleca się unikanie tych składników w kosmetykach lub nie stosowanie ich w większych ilościach.

ZOBACZ: Bakuchiol – naturalny zamiennik retinolu. Jak działa?

Kolejna grupa alkoholi, których nie należy się obawiać, to alkohole alifatyczne: Glycerin lub Glycerol, Propylene Glycol, Sorbitol, Xylitol, Glucose, Fructose. Ich zadaniem jest zatrzymanie wilgoci, nawilżenie, wygładzenie i transport innych składników w głąb skóry. Zatrzymują także wilgoć we włosach, dlatego często znajdują się na początku składu kosmetyków do włosów. Gliceryna, Glikol propylenowy, Sorbitol i alkohole wielowodorotlenkowe zapewniają odpowiedną konsystencję produktów i zapobiegają jego wałkowaniu się na skórze.

Do alkoholi obojętnych, czyli nie mających większego wpływu na stan cery i włosów, zaliczamy: Diacetone Alcohol, będący rozpuszczalnikiem i konserwantem oraz Polyvinyl Alcohol, regulujący lepkość i będący zagęstnikiem produktu.

Alkohole, którą mają negatywny wpływ na skórę i włosy to: Ethanol/Ethyl Alcohol, Denatured Alcohol, Methanol, Benzyl Alcohol, Isopropyl Alcohol. Mogą one podrażniać, wysuszać i wzmagać wydzielanie sebum, dlatego osoby z cerą tłustą i trądzikową powinny szczególnie unikać kosmetyków, w składzie których się pojawiają. Szkodliwie wpływają także na włosy, powodując ich wysuszenie, zmatowienie i puszenie. Alcohol Denat często stosowany jest w tonikach, więc jeśli Wasza skóra jest przesuszona czy podrażniona, to warto sprawdzić jego skład. Isopropyl Alcohol jest dopuszczonym w kosmetyce konserwantem i rozpuszczalnikiem, ale ma działanie wysuszające i drażniące, dlatego warto go unikać. Podobnie Benzyl Alcohol, który także jest zatwierdzonym do użytku konserwantem, ale może działać na skórę drażniąco.

Jest także grupa alkoholi aromatycznych: Cinnamyl Alcohol, Amylcinnamyl Alcohol, Anise Alcohol, które jak wiele substancji zapachowych, mogą podrażniać i alergizować, więc warto unikać ich w składzie.

A więc – stosować czy unikać produktów z alkoholem?

Nie wszystkie alkohole są szkodliwe dla skóry. Część z nich ma pozytywny wpływ i bez obaw można stosować kosmetyki, w których składzie się znajdują. Wpływają one także na konsystencję produktu np. stopień lepkości, rozpuszczenie w kosmetyku składników aktywnych i przyspieszają ich wnikania w głąb naskórka. Z kolei te negatywne alkohole mogą powodować podrażnienie skóry czy wysuszenie włosów i ich większą łamliwość.

Pamiętaj, że jeśli alkohol znajduje się w składzie wysoko, to jego stężenie w kosmetyku może być spore. Jeśli jednak znajduje się na dalszych pozycjach i w okolicy składników nawilżających (np. Glycerin, Propylene Glycol, Sorbitol, Lecithin), to kosmetyk może być lepiej tolerowany przez skórę.

Zwracacie uwagę na składy kosmetyków przy ich wyborze? Czy bardziej kierujecie się np. opinią o ich działaniu?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments