Pędzle i akcesoria

Czym nakładać podkład? Metody, akcesoria i wskazówki

Pędzel czy gąbeczka do nakładania podkładu - co wybrać, aby podkład wyglądał naturalnie?

Metod nakładania podkładu jest kilka. Można robić to przy użyciu pędzla, gąbeczki lub palcami. W dzisiejszym wpisie przedstawię zalety i wady każdego z tych sposobów. Mam nadzieję, że wskazówki okażą się przydatne.

Jak nałożyć podkład, aby wyglądał naturalnie?

Na początku wspomnę, że nie ma uniwersalnej metody i trzeba dopasować ją do swoich preferencji. Przy wyborze można kierować się formułą podkładu np. płynna, sypka (podkłady mineralne) czy sprasowana (podkłady w kompakcie) czy stopniem krycia, na jakim nam zależy.

Sposób 1: Pędzel do podkładu

Do aplikacji podkładu można wybrać pędzel języczkowy, flat top lub zbity i zaokrąglony. Nakładanie pędzlem pozwala na uzyskanie mocniejszego krycia podkładów, ale wymaga odrobiny wprawy. Na początek warto spryskać pędzel hydrolatem lub fixerem, aby nie wchłaniał zbyt dużo produktu. Dodatkowo fixer, czyli utrwalacz do makijażu, może przedłużyć trwałość podkładu. Rozprowadzając pędzlem podkład wykonujemy ruchy wcierające go w skórę i tylko w dół, szczególnie jeśli mamy drobne włoski na twarzy. Do podkładów mineralnych polecam flat top lub zaokrąglony. Również wcześniej spryskujemy pędzel i kolistymi ruchami nakładamy podkład. Aby uzyskać większe krycie w danym miejscu, dokładamy dodatkową porcję kosmetyku i rozprowadzamy ją ruchem stemplującym.

Polecanymi przeze mnie modelami jest Hulu P16 (języczkowy), Hakuro H50 lub Hulu P12 (flat top), GlamBrush T115 lub Hulu P14 (zaokrąglony).

Zalety

 • uzyskujemy większe krycie podkładu.

Wady

 • możliwe smugi, szczególnie przy użyciu pędzla języczkowego,
 • podkład wnika we włosie, co wpływa na mniejszą wydajność produktu,
 • zastygające podkłady np. Estee Lauder Double Wear wymagają odrobiny wprawy, aby zostały równomiernie rozprowadzone.

Sposób 2 – Nakładanie podkładu gąbeczką

Podkład nakładany gąbeczką wygląda bardzo naturalnie, dobrze wtapia się w skórę i nie musimy obawiać się o smugi. Pierwszym krokiem jest zwilżenie gąbeczki wodą lub fixerem, jeśli chcemy przedłużyć trwałość makijażu. To ważne, bo sucha gąbka wchłania podkład do środka. Nakładamy podkład na dłoń i z dłoni, ruchami wklepującymi rozprowadzamy podkład. Nie warto nakładać podkładu bezpośrednio na gąbkę, bo może wchłonąć więcej produktu. W miejscach, gdzie brakuje krycia, doklepujemy dodatkową porcję kosmetyku. Gąbeczka może zmniejszać krycie podkładu, ale daje naturalny efekt.

Ze swojej strony mogę polecić gąbeczki Beautyblender (pierwowzór), marki H&M (kolorowe w czteropaku) i Blend It.

Zalety

 • podkład nakładany gąbeczką jest na skórze niewidoczny,
 • sprawdza się przy każdym rodzaju podkładu, bo możemy nią nakładać również te mineralne w sypkiej formie,
 • nie musimy obawiać się o efekt maski w przypadku produktów mocno kryjących.

Wady

 • gąbeczkę codziennie myjemy przed użyciem np. rano,
 • powinna być wymieniana co 3 miesiące (większy wydatek),
 • może zmniejszać krycie podkładów i go wchłaniać.

Sposób 3 – Nakładanie podkładu palcami

Niemal każda z nas zaczynała od tej metody nakładania podkładu. Palcami podkład możemy rozprowadzić jak krem i kolejno delikatnie wklepać.

Zalety

 • szybka metoda aplikacji podkładu,
 • ciepło palców dodatkowo stapia kosmetyk z cerą.

Wady

 • możliwe smugi,
 • podkład może zostać nierówno rozprowadzony.

Sposoby aplikacji podkładu

Każda z metod ma swoje wady i zalety. Najlepszy efekt możemy uzyskać poprzez ich łączenie np. na twarz rozprowadzamy podkład pędzlem lub palcami, a kolejno wklepujemy go gąbeczką. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Czym najbardziej lubicie nakładać podkład?

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments