Makijaż

Dobieramy odpowiedni kolor podkładu

Jak dobrać odpowiedni kolor podkładu? Poznaj kilka wskazówek

Dobór odpowiedniego koloru podkładu to podstawa, chociaż niekiedy wiąże się to z mieszaniem dwóch odcieni. Jednak dobry kolor potrafi wyglądać na skórze bardzo naturalnie, ładnie się wtapiać i stać się niemal niewidocznym. Dobrze dobrany podkład powinien wyglądać jak druga skóra – odświeżać, wyrównywać koloryt cery i nadawać jej zdrowy wygląd.

Zasady dobierania koloru podkładu

Niestety nie jest to najłatwiejsze zadanie. Na szczęście na przełomie kilku ostatnich lat, producenci dbają o szeroką gamę odcieni, mając na uwadze także osoby o bardzo jasnej karnacji. Jak sprawdzić jaki kolor podkładu jest dla nas odpowiedni?

Przede wszystkim, sprawdzaj podkład na linii żuchwy i przeciągnij odrobinę na szyję. To jedyny sposób, aby dobrać odpowiedni odcień w drogerii. Zazwyczaj nasza cera ma inny odcień niż szyja i dekolt, a wtedy dobrany podkład będzie się nieestetycznie odcinał.

Nie sprawdzaj podkładu na dłoni – często mają nieco inny odcień niż skóra twarzy, bywają też bardziej zaczerwienione.

A może próbka podkładu?

Odcień najlepiej sprawdzić w naturalnym świetle. Polecam np. podczas zakupów wypróbować 3 odcienie i wyjść na zewnątrz, aby sprawdzić jak wyglądają w świetle dziennym. Często podkłady utleniają się na skórze, zmieniając odcień nawet o kilka tonów, dlatego warto pozostawić podkład na chwilę, bo może okazać się, że odcień, który planowałaś zakupić nie będzie trafiony.

Jest to najlepsza metoda na przetestowanie. Niestety, próbki rzadko są dostępne online, chociaż mam nadzieję, że to się zmieni. Są oczywiście marki, jak np. GlamShop czy podkładów mineralnych, które oferują możliwość zakupu próbki. Warto także zamówić kilka pojemniczków na Aliexpress i trzymać je w torebce. Wtedy w razie zakupu podkładu można poprosić ekspedientkę w Rossmannie czy Sephorze o przygotowanie próbki. Zazwyczaj nie ma z tym problemu, jedynie często nie ma na stanie właśnie pojemniczków. Po chociażby użyciu jednorazowo podkładu jesteśmy w stanie poznać jego właściwości, sprawdzić czy kolor się nie utlenia, nie jest zbyt ciemny czy o zbyt różowej/żółtej tonacji.

Zdarza się, że mimo to nie jesteśmy w stanie dopasować odcienia podkładu, a bardzo spodobały nam się jego właściwości. Z pomocą przychodzą wtedy mixery do podkładów np. rozjaśniający albo mieszanie 2 odcieni. Jeśli chcesz poznać sposoby, jak rozjaśnić podkład, to zachęcam do przeczytania wpisu.

Podsumowanie

Pamiętaj, że podkład nie służy do maskowania niedoskonałości czy neutralizowania zaczerwienienia cery. Ma za zadanie wyrównać koloryt, a do korygowania niedoskonałości służy korektor. Podkład ma być, jak nasza druga, odrobinę lepsza skóra.

Tagged
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
big sport
1 rok temu

Ja na początku miałam duży problem z doborem podkładu. Trudno było wybrać jakiś, który by pasował do koloru mojej skóry. Bardzo cenne rady w tym artykule, świetnie 😉