Pędzle i akcesoria

Jak myć pędzle do makijażu – produkty, metody i przydatne akcesoria

Jak myć pędzle do makijażu? Produkty, metoda i przydatne akcesoria, ułatwiające czyszczenie

Wykonując makijaż za pomocą pędzli czy gąbeczki, należy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Na włosiu zbiera się nie tylko produkt, ale także kurz czy sebum skóry, dlatego ważne jest ich odpowiednie mycie. Jeśli w okolicach np. policzków pojawiają się niedoskonałości, może być to oznaką, że należy bardziej zadbać o pędzle. Jak czyścić pędzle do makijażu, czym to robić i jak często? Odpowiedzi na te pytania poznasz niżej.

Jak często należy myć pędzle do makijażu?

Częstotliwość mycia pędzli zależy od produktu, jaki tym pędzlem nakładamy. W przypadku podkładu, kremu BB, korektora i innych płynnych/mokrych konsystencji, pędzle powinny być myte po każdym użyciu. Robimy to nie tylko ze względu na higienę, ale także w celu lepszej aplikacji, bo mokre i tłuste produkty lubią sklejać włosie. Podobnie jeśli nakładamy podkład gąbeczką – należy ją myć codziennie np. rano, przed nakładaniem makijażu.

Pędzle, których używamy do produktów sypkich lub do makijażu oczu, możemy myć około 3 – 4 razy w miesiącu.

Czym myć pędzle do makijażu?

Najbardziej popularnym sposobem jest mydełko antybakteryjne np. Protex, dostępne za kilka złotych w Rossmannie. Można też z powodzeniem wykorzystać łagodne szampony do włosów np. te przeznaczone dla dzieci lub specjalnie dedykowane produkty, które znajdziemy np. w Glamshop. Zdarza się, że samo mydełko nie wystarcza, aby rozpuścić dany produkt. Wtedy świetnie sprawdzi namoczenie włosia w olejku Isana lub zwykłej oliwce, które rozpuszczą tłustą konsystencję i kolejno użycie produktu myjącego.

Raz lub dwa razy na miesiąc warto wykonać spa dla pędzli z włosia naturalnego i nałożyć na nie delikatną, najlepiej o naturalnym składzie, odżywkę do włosów. Pomaga to w utrzymaniu miękkości i sprężystości włosia. Odżywkę zostawiamy na 5 – 10 minut i po tym czasie spłukujemy.

Czyszczenie pędzli do makijażu w kilku krokach

  1. Namocz włosie w letniej wodzie, pamiętając aby nie zamoczyć skuwki – może to powodować, ze pędzel się rozklei.
  2. Nałóż odrobinę szamponu lub pocieraj mydełko ruchami, jakimi zwykle nakładasz kosmetyki np. kolisty w przypadku pędzla do różu.
  3. Wypłukaj wodę i powtarzaj czynności z użyciem środka myjącego, aż woda będzie czysta.
  4. Delikatnie wyciśnij włosie i odsącz wodę za pomocą ręcznika papierowego.
  5. Ułóż pędzle w poziomie, na krawędzi biurka czy stolika.

UWAGA – nie układaj pędzli nad grzejnikiem, bo gorące powietrze może spuszyć włosie.

W przypadku pędzli z włosiem naturalnym warto używać osłonek, aby zachowały swój kształt lub włosie zawinąć w rulon z ręcznika papierowego. Włosie sztuczne nie ma tendencji do odkształcania się, więc nie trzeba tego robić.

Przydatnym gadżetem jest mata do czyszczenia pędzli, którą można kupić za kilka złoty np. na Allegro. Możesz także skorzystać z silikonowej szczoteczki do twarzy. Jest to wyjątkowo przydatne, gdy myje się pędzle do makijażu oczu, o mniejszych rozmiarach.

Pędzle, nawet przeznaczone do użytku domowego, warto zdezynfekować za pomocą Skinseptu. Wystarczy użyć buteleczki z atomizerem i delikatnie spryskać włosie.

Czyszczenie pędzli do makijażu

Mycie pędzle może nie jest szybką i lubianą czynnością, ale warto o tym pamiętać, nie tylko z powodów higienicznych, ale także lepszej aplikacji produktów. Dodatkowo właściwe dbanie o pędzle pozwala przedłużyć ich żywotność. Warto znaleźć odrobinę czasu i np. przy odcinku serialu czy podcastu umyć nasze akcesoria, aby makijaż wyglądał nieskazitelnie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments