Pielęgnacja

Kolejność nakładania kosmetyków do pielęgnacji twarzy

Mogłoby się wydawać, że kolejność nakładania kosmetyków do pielęgnacji nie jest ważna, ale jeśli zależy nam na efektach i odpowiednim działaniu tych produktów, to warto o tę kolejność dbać. W dzisiejszym wpisie przedstawię z jakich kroków powinna składać się podstawowa rutyna pielęgnacyjna.

Odpowiednia kolejność stosowania produktów pielęgnacyjnych

Każda z nas ma inną cerę, więc także inne potrzeby. Jeśli dobieracie produkty pielęgnacyjne, to warto pamiętać właśnie o preferencjach cery np. lepiej sprawdzają mi się kosmetyki o żelowej konsystencji niż ciężkie, tłuste produkty. Mimo możliwych modyfikacji rutyny pielęgnacyjnej, o której mówię niżej, kilka kroków pozostaje niezmiennych.

Podstawowe etapy pielęgnacji twarzy

  1. Demakijaż
  2. Oczyszczanie
  3. Tonizowanie
  4. Nawilżanie
  5. Natłuszczanie

1. Dokładny demakijaż cery

O demakijażu należy pamiętać codziennie. To obowiązkowy krok, nawet jeśli nie nosimy na co dzień makijażu. W zależności od cery i preferencji możemy sięgnąć po dowolny produkt – olejek lub balsam myjący, mleczko do demakijażu czy płyn micelarny.

2. Oczyszczanie twarzy

Po wykonaniu demakijażu czas na dokładne oczyszczenie cery przy pomocy pianki, żelu lub mydła. To te produkty zawierają odpowiednie detergenty, które rozpuszczają zanieczyszczenia. Warto się do tego kroku na prawdę przyłożyć, aby dokładnie oczyścić pory i pozostałości po kosmetykach kolorowych czy tych do demakijażu.

3. Tonizowanie

Jest to krok pośredni między oczyszczaniem twarzy, a produktami pielęgnacyjnymi. Ma na celu przywrócenie odpowiedniego poziomu pH skóry i ułatwienie aplikacji kolejnych kosmetyków. Do tego kroku można wykorzystać toniki lub hydrolaty. Toniki mają zazwyczaj lekko żelową konsystencję, dlatego należy wylać odrobinę na dłoń i wklepać w cerę, a hydrolaty polecam wybierać w buteleczkach z atomizerem.

4. Odpowiednie nawilżanie

Najczęściej cerę nawilżamy przy pomocy kremów. Jednak dla cer tłustych może lepiej sprawdzić się lżejsza konsystencja np. kwas hialuronowy lub aloes o żelowych formułach.

5. Natłuszczanie przy pomocy olejków

Jeśli cera lubi się z olejami, to ostatnim krokiem w pielęgnacji jest aplikacja olejku. Warto próbować także zmieszać kilka kropel wybranego olejku z kremem lub innym kosmetykiem nawilżającym. Nie jest to krok konieczny w pielęgnacji.

W przypadku bardziej rozbudowanej rutyny pielęgnacyjnej można dodać jeszcze esencję (po tonizowaniu) i serum (przed nawilżaniem, jeśli ma lekką konsystencją lub po, jeśli ma oleistą formułę).

Raz na tydzień lub w zależności od potrzeb cery, warto wykonać peeling i nałożyć maseczkę. Peeling wykonujemy po dokładnym oczyszczeniu cery, a kolejno nakładamy maseczkę i powtarzamy resztę kroków od 3 do 5.

Pamiętajmy o tym, aby zawsze najpierw dokładnie oczyścić cerę i dopiero wtedy nakładać kosmetyki pielęgnacyjne.

Poranna kolejność pielęgnacji twarzy

Rano pomijamy krok demakijażu i nakładamy dodatkowy kosmetyk, jakim jest krem z filtrem. Filtry nakładamy jako ostatni krok w pielęgnacji, bo w innym przypadku mogłyby utracić swoją skuteczność np. poprzez wytarcie produktu. Po aplikacji kremu z filtrem warto odczekać kilka minut, aby się wchłonął, zanim nałożymy makijaż.

Skuteczna rutyna pielęgnacyjna

W codziennej pielęgnacji pamiętajmy o właściwej kolejności nakładania kosmetyków. Często od tego zależy stan naszej cery. Pielęgnację można modyfikować np. pominąć esencję lub serum, a krem z filtrem stosować w kroku nawilżania, a nie jako 2 osobne produkty. Zasada o nakładaniu lżejszych, wodnistych konsystencji na początek, a cięższych i olejowych na końcu na pewno ułatwi zapamiętanie kolejności.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments